کد خبر : 205171
انتشار : ۱۴۰۱/۰۷/۲۴ - 09:24
دسته‌بندی : اجتماعی
چاپ

ستاد «بازی و سرگرمی» حوزه علمیه قم: طلاق و تک فرزندی هم در اغتشاشات اخیر موثر است

در روزهای گذشته افراد مختلفی از جمله چند چهره نظامی شاخص چون سردار فدوی ، سردار نقدی و چند روحانی مشهور روحانی با انتقاد از فضای باز بازی های کامپیوتری ، خشونت های این بازی ها را بخشی از محرک نوجوانان برای اقدامات خشونت آمیز لقب دادند. انتقاداتی که یک ستاد تخصصی در حوزه علمیه واکنش جالبی به آن نشان داده است.

ستاد «بازی و سرگرمی» حوزه علمیه قم: طلاق و تک فرزندی هم در اغتشاشات اخیر موثر است

به گزارش سایت خبری مدارا؛ از چند فرمانده ارشد نظامی کشور تا چند روحانی نامی از نقش بازی ها در خشونت نوجوانان گفتند و آمار بازداشت شدگان حوالی ۱۵ سال اعلام شد . این باور که بازی های کامپیوتری باعث این حجم از خشونت نوجوانان شده اند را حجه الاسلام احمدی دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر چهارمحال و بختیاری هم طوری مطرح کرد که حسابی رسانه ای شد. او با اشاره به اینکه دشمن شدیدا روی دهه هشتاد و دهه نودی‌ها سرمایه‌گذاری کرده و بنا دارد این قشر را در مقابل اسلام و احکام و شریعت دین قرار دهد، بیان داشت:« برخی بازی‌های هیجانی رایانه‌ای برای به میدان آوردن نوجوانان در چنین روزی برنامه‌ریزی شده بود.»

ادعایی که بازتاب های زیادی به همراه داشت. از کلس آف کلنز تا پاپجی و کال آف دیوتی بازی های مهمی بودند که طعم فیلترینگ را چشیدند. بازی هایی که در سال ۹۸ هم فیلترینگ ها مقطعی داشتند. باور غالب بسیاری از منتقدان فضای مجازی آزاد ، چالش هایی است که بازی ها برای کودکان و نوجوانان ایجاد می کنند. مشکلاتی که یک نمود عینی آن اینچنین خشونت هایی آن هم بیرون از گروه های همسن و سال است.

حالا اما ستاد بازی و سرگرمی حوزه علمیه در بیانیه ای ضمن محکومیت حوادث تلخ اخیر و فرصت طلبی دشمنان و اغتشاش گران، به اهمیت بازی و سرگرمی برای رشد کودکان و نوجوانان پرداخته و خواسته از اتهام زنی خارج از اندازه و انداختن تمام گناه حوادث اخیر به گردن بازی های کامپیوتری پرهیز شود و حداقل تا زمان بررسی دقیق ابعاد تاثیرات هر یک از عوامل مختلف از چنین اتهاماتی پرهیز شود.

آنها خواهان بررسی چند ساحتی اتفاقات اخیر شده اند و البته با پذیرش اینکه بازی ها یک رسانه اثرگذار در شکل دهی شخصیت کودکان و نوجوانان کشور هستند و رهبر انقلاب درباره بازی های کامپیوتری این رهنمون را به دست اندرکاران فرهنگی داشته:«می خواهند بر روی ذهن ملت ما و بر روی رفتار ملت ما، جوان، نوجوان، حتی کودک ما، اثرگذاری کنند. بازی تولید کنید، بازی ترویج کنید، کارهای ابتکاری بکنید، … اینها چیزهایی است که لازم است.»

از مسئولان مربوطه خواسته اند به پدیده بازی ها به جای نگاه صرفا سلبی ، نگاهی ایجابی را هم داشته باشند.

پرسش و انتقادی که همیشه به مسئولان فرهنگی کشور در این زمینه وارد است. اینکه هر ساله به رغم زینه های بسیار کمتر شاهد تولید بازی ها یا محصولات ویژه کودکان هستیم که آنها را با خود درگیر کند. از قصه های آموزنده و تاریخ سرشارمان تا دست گذاشتن بر روحیه و شاخصه های ویژه این رده های سنی چون نیاز به تحرک و آدرنالین که بازی های خشن خارجی با مدل خود دارند اما مدل کنترل شده اش را در نمونه های داخلی نمی بینیم تا شاهد جذب بچه ها به تولیدات خودمان شویم.

از زمان آغاز حوادث تلخ پس از فوت مهسا امینی در کشور ، بسیاری از بازی های کامپیوتری پر طرفدار که هم برای سرگرمی و هم بخشی از راه های درآمدزایی جوانان و نوجوانان بودند با فیلترینگ و محدودیت هایی روبرو شدند.

البته چند هفته پیش از این اتفاقات هم در پی انتقادات تند صدا و سیما و رئیس آن یعنی پیمان جبلی برای مدتی پلتفرم پخش زنده بازی های کامپیوتری یعنی آپارات گیم تصمیم به تعطیلی گرفت.

آنچه اما مسئولان ستاد بازی و سرگرمی در بیانیه خود آورده اند پذیرش یک نیاز طبیعی برای رده های سنی کمتر از ۱۸ سال است که بخشی از مسیر زیسته آنهاست.

البته آنها با قبول حساسیت در انتخاب بازی ها، نوشته اند:« ظرفیت بازی ها مانند ابزاری است که سازندگان آن متناسب با اهداف خود می توانند از آن بهره برداری کنند. بنابراین بازی ها می توانند تاثیرات مثبت و منفی قابل توجهی داشته باشند و اینکه تولیدکنندگان این ابزار چه کسانی هستند، نقش تعیین کننده در نوع آثار این رسانه دارد. بنابراین غفلت از تولید بازی های سالم و مفید، می تواند آثار منفی جبران ناپذیری داشته باشد.»

در این بیانیه همچنین آمده است:«با توجه به اینکه اغتشاشات یک پدیده اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است و معلول عوامل متفاوتی از جمله تحریکات بیگانه، شبکه های تلوزیونی ضد ایرانی، شبکه های اجتماعی، طلاق، اعتیاد، تک فرزندی، شکاف نسلی و عدم برنامه ریزی تربیتی مناسب از طرف مسئولین است، گره زدن اغتشاشات به بازی بدون لحاظ میزان تاثیر آن، امری غیر علمی است. بنابراین انجام کارهای تخصصی و اندیشه ورزی آگاهانه نسبت به میزان تاثیر بازی در کنار عوامل دیگر ضروری می باشد و تصمیمات و رویکردهای صحیح را به دنبال خواهد داشت.»

و در جمع بندی همچنین آورده اند:« با توجه به اینکه بازی یکی از نیازهای مشخص و غیر قابل اجتناب امروز کودکان، نوجوانان و جوانان جامعه ایران است، توجه ویژه مسئولین برای فعالیت ایجابی و راهکارهای عملیاتی مناسب آن و بسنده نکردن به اقدامات سلبی در مورد بازی ها امری اجتناب ناپذیر می نماید

نگاهی که می تواند سرآغازی بر آسیب شناسی مجدد تمام محصولات تولید شده سال های اخیر، میزان هزینه کرد برای شان و دلایل عدم اثربخشی شان باشد. بخصوص که سید ابراهیم رئیسی در زمان کاندیداتوری برای ریاست جمهوری حق استفاده از این بازی ها برای جوانان را پذیرفته و به آنها قول داده که حتی تلاش می کند با افزایش کیفیت اینترنت کشور دچار قطعی و اختلال هم نشوند.

اخبار مرتبط:
درگیری مسلحانه در خوزستان؛ ۵ نفر کشته شدند / دادستان خوزستان: تاکنون ۲۷ نفر بازداشت شده‌اند
درگیری مسلحانه در خوزستان؛ ۵ نفر کشته شدند / دادستان خوزستان: تاکنون ۲۷ نفر بازداشت شده‌اند

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان از بازداشت ۲۷ نفر از عوامل درگیری روستای کبیره مدینات بخش غیزانیه اهواز خبر داد. جعفری چگنی گفت: متاسفانه تاکنون پنج نفر در این درگیری مسلحانه به قتل رسیده‌اند. تحقیقات قضایی توسط بازپرس ویژه در مجتمع جنایی دادسرای مرکز استان درحال انجام است.

مجوز هیات کرجی لغو شد/ فرمانده نیروی انتظامی البرز: دختران بی حجاب در دسته عزاداری شناسایی و احضار شده اند
مجوز هیات کرجی لغو شد/ فرمانده نیروی انتظامی البرز: دختران بی حجاب در دسته عزاداری شناسایی و احضار شده اند

فرمانده انتظامی استان البرز از «شناسایی و احضار» دختران بی حجاب در یک مراسم عزاداری روز عاشورا خبر داد.

نرجس سلیمانی: در دوره شهرداری زاکانی فساد سیر نزولی نداشته است
نرجس سلیمانی: در دوره شهرداری زاکانی فساد سیر نزولی نداشته است

نرجس سلیمانی درباره بروز فساد در شهرداری تهران و ایجاد نارضایتی میان شهروندان بیان کرد: یکی از ظرفیت های اعلامی و ابرازی آقای دکتر زاکانی فساد ستیزی بوده است اما با تاسف بسیار، حداقل خود بنده به عنوان یک عضو شورای شهر، تعداد همان تخلفاتی که روزانه دریافت می کنم سیر نزولی قابل توجهی نداشته و شهروندان نیز به عنوان مالکین حقیقی شهر بطور مداوم در حال انتقال گلایه های خود در حوزه های مختلف هستند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است