کد خبر : 204395
انتشار : ۱۴۰۱/۰۷/۱۹ - 18:35
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

نماینده مجلس: حق بی احترامی به مردم را نداریم/ آزادی باید به اندازه باشد

نماینده مرد تاکستان و قزوین با تاکید بر اینکه اگر جوانان در جامعه اشتباه می کنند باز هم عزیران ما هستند، گفت: آنطور که شایسته است نتوانستیم بر اساس توصیه بزرگان و بر اساس آنچه که در قرآن آمده است، حرمت و کرامت انسان ها را حفظ کنیم و باید در این مسیر گام های بهتری برداریم.

نماینده مجلس: حق بی احترامی به مردم را نداریم/ آزادی باید به اندازه باشد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ رجب رحمانی در خصوص اهمیت حفظ کرامت انسان در قرآن گفت: انسان از دیدگاه دینی جایگاه بسیار بالایی دارد؛ «لقد کرمنا بنی ادم» یعنی « محققا ما فرزندان آدم را بسیار گرامی داشتیم» و خدا در ادامه این آیه می‌فرماید« وَحَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَحَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُمْ مِنَ الطَّیِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَىٰ کَثِیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلًا» یعنی اهمیت انسان انقدر بالا است که « آنها را (بر مرکب) در برّ و بحر سوار کردیم و از هر غذای لذیذ و پاکیزه آنها را روزی دادیم و آنها را بر بسیاری از مخلوقات خود برتری و فضیلت کامل بخشیدیم». همچنین امام علی(ع) در عهدنامه خود با مالک اشتر می‌فرماید« ای مالک به مردم احترام بگذار مردم ۲ دسته هستند گروهی برادران دینی تو هستند و دسته ای دیگر در آفرینش با تو یکسانند که باید با هر دو متناسب با شأن و کرامت آنها رفتار کنی».

وی با بیان اینکه ما هیچ حقی نداریم که به مردم بی احترامی کنیم، اظهار کرد: ما آیات و روایات بسیار دیگری داریم که نشان از جایگاه انسان و لزوم حفظ کرامت او دارد به عنوان نمونه، خدا در قرآن می فرماید« فَبِمَا رَحْمَهٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ ۖ وَلَوْ کُنْتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ ۖ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِی الْأَمْرِ ۖ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ » «به مرحمت خدا بود که با خلق مهربان گشتی و اگر تندخو و سخت‌دل بودی مردم از گِرد تو متفرق می‌شدند، پس از (بدیِ) آنان درگذر و برای آنها طلب آمرزش کن و (برای دلجویی آنها) در کارِ (جنگ) با آنها مشورت نما، لیکن آنچه تصمیم گرفتی با توکل به خدا انجام ده».

آقای رحمانی در پاسخ به این سوال که آیا عدالت بدون آزادی و یا آزادی بدون عدالت امکان پذیر است، گفت: این دو مکمل یکدیگر هستند و بعضا هیچ کلمه ای به اندازه خود ازادی در قید و بند قرار نمی گیرد. آزادی محترم است اما باید به اندازه ای باشد که به آزادی و امنیت دیگران لطمه وارد نشود. ما حتی در زندگی آپارتمانی هم باید حریم و آزادی خود و همسایگان را هم حفظ کنیم. بنابراین در مسایل جامعه هم باید حقوق عمومی را رعایت کنیم حتی افرادی که امر به معروف می کنند باید شیوه درست آن را در دستور کار قرار دهند. بهترین شیوع امر به معروف را بزرگانی چون شهید مطهری، شهید سلیمانی و مقام معظم رهبری دارند؛ بنابراین نباید فراموش کرد که اگر تعدادی جوان در جامعه اشتباه می کنند، باز هم عزیران ما هستند.

وی در پایان در پاسخ به اینکه حفظ کرامت انسانی چقدر در جامعه ما رعایت می شود، اظهار کرد: آنطور که شایسته است نتوانستیم بر اساس توصیه بزرگان و بر اساس آنچه که در قرآن آمده است، حرمت و کرامت انسان ها را حفظ کنیم و باید در این مسیر گام های بهتری برداریم. جوانان، قلب ما و امیدهای آینده کشور هستند بنابراین آنها هم باید انتقاد س

اخبار مرتبط:
ظریف: ۴۰۰ نفر گزینه‌های پیشنهادی برای وزارت در دولت پزشکیان را بررسی می‌کنند / هیچ نامزدی، برای هیچ مسئولیتی، نهایی نشده است
ظریف: ۴۰۰ نفر گزینه‌های پیشنهادی برای وزارت در دولت پزشکیان را بررسی می‌کنند / هیچ نامزدی، برای هیچ مسئولیتی، نهایی نشده است

«محمدجواد ظریف» معیار‌ها و روند انتخاب اعضای کابینه «مسعود پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب را تشریح کرد. ظریف تاکید کرد: «تا به امروز هیچ مسئولیتی در دولت پزشکیان تعیین نشده است. حتی هیچ نامزدی، برای هیچ مسئولیتی، نهایی نشده است. همه نامزد‌ها از درون این کمیته‌ها به دکتر پزشکیان پیشنهاد خواهد شد و در نهایت این رئیس‌جمهور است که حق دارد افراد مورد نظر را انتخاب و به مجلس معرفی کند.»

نیاز به کارگزاران جدید است / اصلاحات به تغییر نسل نیاز دارد
نیاز به کارگزاران جدید است / اصلاحات به تغییر نسل نیاز دارد

در ایام انتخابات، شاهد تجمعات متعدد جوانان در شهرهای کشور بودیم که تلاش می‌کردند به سهم و اندازه خود، برای ایران کاری بکنند. یکی از این شهرها مشهد بود. جوانانی که به میدان و خیابان می‌آمدند و با پوستر و پلاکارد توجه عابران و خودروهای عبوری را به مساله انتخابات جلب می‌کردند.

اکونومیست: شاید پزشکیان تابوی وزیر زَن و اهل تسنن را بشکند
اکونومیست: شاید پزشکیان تابوی وزیر زَن و اهل تسنن را بشکند

اکونومیست سرمقاله‌ای درباره انتخاب پزشکیان نوشته و گفته: انتخاب مسعود پزشکیان، متخصص قلب و عروق اصلاح‌طلب، به عنوان رئیس‌جمهور ایران باعث شادی شد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است