کد خبر : 197993
انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۲۶ - 10:29
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

فعال سیاسی اصولگرا: تحقق گشایش‌های برجامی بستگی به مدیریت دولت دارد

یوسفیان ملا گفت: اگر تحریم ها همین امروز برداشته شوند، آیا وضعیت چاه های نفت ما به گونه ای است که سریع ظرفیت تولید را به سطح قبل خروج آمریکا از برجام برسانیم؟ آیا آمادگی وجود دارد که سریع نیازهای تکنولوژی و مواد اولیه کارخانجات تأمین شوند؟ چقدر دولت برای جذب سرمایه گذاری خارجی طرح و برنامه دارد؟

فعال سیاسی اصولگرا: تحقق گشایش‌های برجامی بستگی به مدیریت دولت دارد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ برجام در آستانه احیا شدن قرار دارد اما سئوال اصلی آن است که باید منتظر چه گشایش هایی بعد از این اتفاق باشیم.

عزت الله یوسفیان ملا درباره آثار اقتصادی احیای برجام گفت: هرچند با حصول توافق در کوتاه مدت شاهد کاهش قیمت ارز و افزایش فروش نفت خواهیم بود اما تحقق گشایش‌های برجامی بستگی به مدیریت دولت دارد. به عنوان مثال اگر مدیریت درستی اتفاق نیفتد، احتمال دارد تحریم ها لغو شود اما ما نتوانیم تولید نفت‌مان را به میزان قبل تحریم برسانیم.

وی با اشاره به مشکلات دولت روحانی در عملیاتی سازی فرصت های برجامی افزود: وقتی برجام وارد فاز اجرایی شد گلایه دولتمردان آن بود که سوئیفت بانک مرکزی باز است اما هیچ بانک خارجی حاضر نیست با ایران وارد همکاری و نقل و انتقال مالی شود بنابراین امروز نیز باید دید دولت سیزدهم چقدر می تواند از موضوع احیای برجام برای ایجاد گشایش های اقتصادی در کشور استفاده کند.

این نماینده ادوار مجلس اظهار کرد: اگر تحریم ها همین امروز برداشته شوند، آیا وضعیت چاه های نفت ما به گونه ای است که سریع ظرفیت تولید را به سطح قبل خروج آمریکا از برجام برسانیم؟ آیا آمادگی وجود دارد که سریع نیازهای تکنولوژی و مواد اولیه کارخانجات تأمین شوند؟ چقدر دولت برای جذب سرمایه گذاری خارجی طرح و برنامه دارد؟

وی افزود: امروز حتی آمریکا و چین به عنوان قدرت اول و دوم اقتصادی دنیا برای جذب سرمایه گذار خارجی بسترسازی می کنند چون این اتفاق عامل رونق اقتصادی و افزایش اطمینان و اعتماد به امنیت سرمایه در آن کشور می شود. در مجموع نفس برداشتن تحریم موجب نمی شود که همه چیز اتوماتیک به حالت قبل برگردد بلکه باید دولت هنر مدیریت و برنامه ریزی خود را نشان دهد.

یوسفیان با بیان اینکه دولت روحانی نتوانست از فرصت لغو تحریم ها به درستی استفاده کند، اظهار کرد: برخی از این وزرا اقتصادی به همکاری با کشورهای بلوک شرق نداشتند و فقط به همکاری اقتصادی با اروپا تأکید می کردند، اروپایی ها نیز این موضوع را فهمیده بودند و برای ما تاقچه بالا می گذاشتند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: حتی اگر همکاری با شرکت های اروپایی بهتر باشد، حتما ما باید با شرکت های چینی نیز روابط اقتصادی تعریف کنیم تا بازار رقابت بین سرمایه گذاران خارجی شود، اگر بازار ایران فقط دست اروپایی ها باشد، آنها هر کاری بخواهند انجام می دهند بنابراین بازارمان را نباید انحصاری در اختیار اروپایی ها قرار دهیم.

اخبار مرتبط:
شکوری‌راد: فساد در کشور ما به یک امر روتین تبدیل شده / پوست مسئولان هم کلفت شده حسایت نشان نمی‌دهند
شکوری‌راد: فساد در کشور ما به یک امر روتین تبدیل شده / پوست مسئولان هم کلفت شده حسایت نشان نمی‌دهند

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران گفت: وقتی حاکمیت شهروندان را به خودی و غیرخودی تقسیم می‌کند و همه توجهات خود را برای کنترل غیرخودی‌ها می‌گذارد، ناگزیر چشمش را بر تخلفات و فسادی که در مجموعه نیروهای خودی رخ می‌دهد، می‌بندد یا حساسیت‌های خود را کاهش می‌دهد؛ به نوعی که این فسادها بسیار دیر کشف یا با آن برخورد می‌شود.

محمدباقر نوبخت: همین مجلس انقلابی نگذاشت تحریم‌ها را لغو کنیم
محمدباقر نوبخت: همین مجلس انقلابی نگذاشت تحریم‌ها را لغو کنیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت روحانی گفت: من و دوستانم بلد نیستیم در شرایط تحریم کشور را اداره کنیم، هیج وقت هم چنین ادعایی نداشتیم. داشتیم کاری می‌کردیم که تحریم‌ها لغو شود، همین مجلس کنونی نگذاشت.

نماینده مجلس: اختلاس چای دبش بیش از ۱۵۰هزارمیلیارد دلار است / ساختار مدیریتی ما خاوری‌پرور است
نماینده مجلس: اختلاس چای دبش بیش از ۱۵۰هزارمیلیارد دلار است / ساختار مدیریتی ما خاوری‌پرور است

محمد وحیدی نماینده بجنورد با اشاره به فساد سه میلیارد دلاری واردات چای می‌گوید: اختلاس کنونی که بیش از سه هزار میلیارد دلار است، می‌شود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان، یعنی ۱۵۰ همت. حال اگر این مبلغ عظیم که فساد شده، یک‌جا به سیستم آموزش و پرورش کشور تزریق می‌شد، حداقل ۱۰۰ هزار کلاس درس در مملکت ایجاد می‌شد و این یعنی بستن پرونده مدرسه‌های تخریبی.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است