کنایه سنگین فعال سیاسی اصلاح طلب به دولت/ خباز: وقتی نظامی‌ها را مسئول می‌کنید آن‌ها هم مردم را سرباز خود می‌بینند

محمدرضا خباز استاندار اسبق سمنان به مدارا گفت: فردی که با مردم خسارت دیده برخورد تندی بکند باید بداند که خسرالدنیا و آخره می شود اگر نمی تواند خودشان را به مردم نشان ندهند. پاچه ها را ور می مالند و می روند داخل سیل و وقتی هم که کسی اعتراض می کند عصبانی می شوند. به جای اینکه پاچه ها را ور بمالید باید قبلا آستین ها را بالا می زدید و هشدار های هواشناسی را گوش می دادید.

محمدرضا خباز، فعال سیاسی اصلاح طلب و استاندار اسبق سمنان و خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار سایت خبری مدارا در واکنش به برخورد نامناسب محسن منصوری استاندار تهران با یکی از شهروندان سیل زده در رودهن گفت: ما که ادعای اسلامی بودن داریم و مدعی هستیم که تشابهی به امیرالمومنین داریم و ائمه اطهار را الگوی خودمان قرار دادیم باید در مقام عمل هم اینگونه باشیم به ویژه کسانی که در حاکمیت حضور دارند و کسانی که دستی در قدرت دارند و امکانات مادی و معنوی کشور را به نمایندگی از طرف مردم هزینه می کنند.

وی ادامه داد: آنها باید خیلی مراقب اعمال و رفتار و گفتار خودشان باشند زیرا هر سخن و رفتار آنها می تواند هم بد آموزی داشته باشد و هم موجب هدایت شود.

خباز گفت: پیامبر اسلام فرمودند مردم به دین و روش حاکمانشان عمل می کنند. اگر حاکمان روش مطلوب و عاقلانه و انسانی داشته باشند در توده مردم هم اثر گذار است و بر عکس اگر حاکمان و مسئولین میانی و عالی کشور روش های غیر مطلوب و نامناسبی داشته باشند بدآموزی را برای مردم به ارمغان خواهد آورد.

استاندار دولت یازدهم و دوازدهم گفت: رفتارهایی که امروزه مشاهده می شود ما آنها را چندین سال پیش در دولت آقای احمدی نژاد پیش بینی می کردیم و می گفتیم وقتی شما نظامی ها را مسئول اجرایی قرار بدید این ها به زیر دستان خودشان به چشم زیر دست و سرباز نگاه می کنند.

محمدرضا خباز افزود: این رفتارها از کسی که ۳۰ سال در درون کار نظامی رشد پیدا کرده است برای او طبیعی است و چه بسا این کار از نظر خودش بد نیست ولی از نظر شهروندان عادی این کار بسیار ناپسند است مخصوصا وقتی که توهین و کلمات رکیک استفاده می کنند.

وی ادامه داد: مثلا فردی که بستگانش را در سیل از دست داده معلوم است که وقتی یک مسئولی را می بیند بر آشفته می شود و داد می کشد که این فریاد از روی اهانت نیست بلکه از روی ناراحتی است.

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: مهمترین وسیله و ابزار مدیریت سعه صدر است و باید کسی که می خواهد مدیریت قبول کند اگر حوصله ندارد نپذیرد. نامه فدایت شوم که برای آنها ننوشته اند.

وی گفت: فردی که با مردم خسارت دیده برخورد تندی بکند باید بداند که خسرالدنیا و آخره می شود اگر نمی تواند خودشان را به مردم نشان ندهند. پاچه ها را ور می مالند و می روند داخل سیل و وقتی هم که کسی اعتراض می کند عصبانی می شوند. به جای اینکه پاچه ها را ور بمالید باید قبلا آستین ها را بالا می زدید و هشدار های هواشناسی را گوش می دادید.

خباز گفت: چرا زبان عذرخواهی ندارید و از مردم عذر خواهی نمی کنید. خود عذرخواهی یک مسئول به مردم آرامش می دهد یک تسلای دلی است برای کسانی که رنج دیده اند. ما باید بر زخم مردم مرهم بزاریم نه اینکه بر زخم مردم نمک بپاشیم. متاسفانه رفتار برخی از این مسئولین مصداق واقعی نمک پاشیدن بر زخم مردم است.

وی افزود: علت اینکار این است که هم ادب اسلامی ندارند، روش اسلامی را بلد نیستند، نفس سر کش خود را نمی توانند مهار کنند، بر اعصاب خود مسلط نیستند و هم انتخاب این افراد غلط بوده و این مردم را به چشم سرباز و زیر دست خود نگاه می کند در صورتی که در آموزه های دینی ما مردم ولی نعمت ما هستند و این حرف هایی که می گوییم مردم ولی نعمت ما هستند لقلقه زبان است این ها را برای رای آوری می گویند ولی بعد از اینکه بر خر مراد سوار شدند همه حرف ها و اندیشه های نو دوستانه و مردم دوستانه فراموش می شود.