آمریکا به دنبال توقیف هواپیمای ماهان در آرژانتین

وزارت دادگستری اعلام کرد که هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ متعلق به امریکا، به علت فروش آن از ماهان‌ایر ایران به امتراسور در سال گذشته، قوانین صادراتی ایالات‌متحده را نقض کرده است...

به گزارش سایت خبری مدارا؛ وزارت دادگستری ایالات‌متحده (DOJ) روز سه‌شنبه درخواست مجوز برای مصادره هواپیمای ایرانی فروخته‌شده به مالکان ونزوئلایی و توقیف‌شده در آرژانتین را صادر کرد.

 

این آژانس در بیانیه‌ای دلیل این کار را ظن ارتباط با گروه‌های تروریستی بین‌المللی بر‎شمرد.

 

ورود نامنتظره‌ی هواپیما به آرژانتین در هشتم ژوئن، برانگیزاننده نگرانی‌های بسیاری به تبع روابط این کشور با ایران و ونزوئلا و شرکت‌های تحریم‌شده از سوی امریکا بود.

 

هواپیمای مورد نظر به محض فرود توسط مقامات محلی زمین‌گیر شد.

 

وزارت دادگستری گفت که درخواست مصادره برای توقیف هواپیما در دادگاه منطقه‌ای ایالات‌متحده، پس از اعلام حکم نوزدهم جولای صورت گرفت… حکمی که بر مبنای آن این هواپیما به سبب نقض قوانین کنترل صادرات، قابل مصادره‌شدن است.

 

وزارت دادگستری اعلام کرد که هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ متعلق به امریکا، به علت فروش آن از ماهان‌ایر ایران به امتراسور در سال گذشته، قوانین صادراتی ایالات‌متحده را نقض کرده است.

 

هر دوی این شرکت‌ها به اتهام همکاری با سازمان‌های تروریستی توسط ایالات‌متحده تحریم شده‌اند.

 

متیو اولسن، دستیار دادستان کل از بخش امنیت ملی وزارت دادگستری در بیانیه‌ای گفت: «وزارت دادگستری، معاملاتی را که ناقض تحریم‌ها و قوانین صادراتی ما هستند، نخواهد پذیرفت.»

 

ماهان‌ایر به سبب ارتباطش با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که از سوی ایالات‌متحده سازمانی تروریستی معرفی شده است، تحریم شده.

 

ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۹ کونویاسا را به سبب ارتباط آن با دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا تحریم کرد.

 

متیو گریوز، دادستان ایالات‌متحده گفت: «توقیف این هواپیما، نشان‌دهنده‌ی عزم ما برای پاسخ‌گویی به کسانی است که به دنبال نقض تحریم‌های ایالات‌متحده و قوانین کنترل صادرات هستند.»

 

در این هواپیما ۱۴ ونزوئلایی و ۵ ایرانی در حال سفر بودند. هفت نفر از این گروه هنوز در آرژانتین در باز‎داشت به سر می‌برند.

 

وزارت خارجه آرژانتین بلافاصله به درخواست‌های اظهار‎نظر پاسخ نداد.