صادق کوشکی: مردم به جای دل بستن به برجام به دولت دل ببندند

استاد اصولگرا و حامی دولت ابراهیم رئیسی گفت: مردم می گویند آیا برجام مشکل ما را حل خواهد کرد؟ من به عنوان یک دانشجو در این حوزه می گویم به آمریکا هیچ اعتمادی نیست و دولت هم باید در حوزه اقتصاد به گونه ای عمل کند که مردم به جای دل بستن به برجامی که سر و ته ندارد به دولت خودشان دل ببندند.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران درباره مذاکرات احیای برجام گفت: ما در مذاکرات گفتیم که می خواهیم تحریم ها را برداریم که این یک مطالبه حق حداقلی ما محسوب می شود اما باید ببینیم آیا امریکایی ها واقعا حاضر هستند تحریم ها را بردارند.

کوشکی آمریکا را دلیل توقف مذاکرات اخیر در وین دانست و گفت: سابقه مذاکرات می گوید امریکایی ها مایل به بسته شدن پرونده نیستند و هیچ اصراری به بسته شدن این پرونده، ندارند چون می خواهند هر وقت خواستند این پرونده را باز کنند تا از اهرم آن استفاده کنند و بتوانند با این پرونده کار کنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در مقدمه برجام به صراحت تاکید شده تعهدات غرب داوطلبانه است و هیچ الزامی برای طرف های غربی پیش بینی نشده است اما برای ایران این موضوع فرق می کند. از سویی امریکایی هیچ تمایلی به دادن حداقل امتیاز را هم ندارند.

وی تصریح کرد: از سویی آمریکایی ها تن به دادن امتیاز نمی دهند و از طرفی حاضر نیستند تضمینی بدهند که مجددا بدعهدی نکرده و از برجام خارج نشوند.

کوشکی یادآور شد: آنچه مذاکرات اخیر وین را متوقف کرد، سرسختی آمریکا برای ندادن امتیاز به ایران بود.

کوشکی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در گذشته مثل دهه ۷۰ ما نفت خود را به راحتی می فروختیم و با اروپایی ها ارتباط داشتیم و تحریمی وجود نداشت اما در آن دوران هم ما یک فضای سخت اقتصادی را تجربه کردیم و مشکلات اقتصادی شدیدی داشتیم. پس کسی نباید در باغ سبز نشان دهد که با برجام همه مشکلات اقتصادی حل می شود.

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب پاسدار حقوق همه ملت است،  گفت: مقام معظم رهبری چندین بار بر رفع همه تحریم ها تاکید داشته اند. اما آمریکایی ها سعی دارند تحریم های اصلی را برنداشته و تحریم های دیگر را بردارند.

کوشکی ادامه داد: اگر رهبر انقلاب می فرمایند ما باید عمل به تعهدات طرف مقابل را راستی آزمایی کنیم برای این است که ببینیم آیا این تعهداتی که می دهند مانند گذشته تنها روی کاغذ است یا در عمل هم گشایشی صورت خواهد گرفت.

این استاد دانشگاه با اشاره به تلاش رئیس جمهور برای رفع مشکلات گفت: آقای رئیسی توانسته روابط اقتصادی ما با کشورهای همسایه را بدون برجام ۱۰۰ درصد بهتر کند و این باید در حوزه های دیگر هم از سوی دولت ادامه پیدا کند.

وی گفت: مردم می گویند آیا برجام مشکل ما را حل خواهد کرد؟ من به عنوان یک دانشجو در این حوزه می گویم به آمریکا هیچ اعتمادی نیست و دولت هم باید در حوزه اقتصاد به گونه ای عمل کند که مردم به جای دل بستن به برجامی که سر و ته ندارد به دولت خودشان دل ببندند.

کوشکی با بیان اینکه من موافق خروج از برجام نیستم، گفت: اروپایی ها امروز زیر فشار شدید مردم خود هستند و اگر می خواهند از این فشار آزاد شوند باید در گام اول به امریکا فشار بیاورند تا پول های بلوکه شده ما آزاد شود، اگر هم قرار باشد ما قدمی برداریم باید بعد از آزادی پول های بلوکه شده ما باشد.