توصیه یک نماینده به رئیسی؛ از تجربه‌ها درس بگیر

نماینده مردم قوچان در مجلس شورای اسلامی گفت: برای برداشتن گام های استوار اصلاحات اقتصادی کشور باید گذشته را درست شناخت و از تجربه ها درس گرفت.

به گزارش مدارا، علی آذری در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در هفته هایی که در حوزه انتخابیه بوده ام عموم شهروندان به شکل بی سابقه ای از شرایط زندگی، وضعیت اقتصادی و آینده نگران بودند، حرف های من در مقابل نگرانی از معیشت آنان تسکینی بسیار موقت بود. برخی از ایشان به حسن نیت مجلس و دولت برای حل مشکلات کشور باور داشتند اما امیدشان به رویکردهای جدید سیاسی و برقراری تعادل بین اصلاحات اقتصادی و گشایش های بین المللی بود.

وی در ادامه عنوان کرد: امروز نحوه اجرای طرح اقتصادی دولت دغدغه مضاعفی برای مردمان عزیز ایران مقتدر ایجاد کرده است. آنها خوب به یاد دارند از سال ۶۸ به بعد در مقابل کسری بودجه سالانه، دولت ها در پی اصلاح ساختار اقتصادی و آزادسازی قیمت ها بوده اند اما باز هم گشایشی در معیشت مردم حاصل نشد و با وجود آزمودن مسیرهای متفاوت مبتنی بر صنعتی شدن، محک زدن راه توسعه و حکمرانی خوب کماکان با توسعه نیافتگی درگیر هستیم.

نایب رئیس اول کمیسیون تحقیق با بیان اینکه با عنایت به پشتیبانی ارزشمند مقام معظم رهبری از طرح اقتصادی دولت انتظار می رود دولت با برداشتن گام های صحیح قدردان این حمایت در این پیچ تاریخی باشد، گفت: برای برداشتن گام های استوار اصلاحات اقتصادی کشور باید گذشته را درست شناخت و از تجربه ها درس گرفت. موفقیت این طرح در گرو محیطی آرام و بدون تشنج است که باید تعادل بین قدرت حکومت و قدرت جامعه مدنی برقرار شود.

آذری با اشاره به اینکه ایدئولوژی های سیاسی به تنهایی راه گشا نیست و باید ترکیبی از چهره های سرآمد و مورد اعتماد برای اجرای طرح یاری کند، خاطرنشان کرد: همزمان جراحی مسائل داخلی مانند نظام حکمرانی، چابکسازی دولت، کسری بودجه، رشد نقدینگی هم باید مورد توجه قرار گیرد تا اجازه ندهیم این طرح منتهی به افزایش تورم و نارضایتی مردم شود.

وی افزود: امروز تورم از گروه های ضعیف می گیرد و به گروه های قوی می دهد، یک عده ثروت افسانه ای پیدا می کنند و عده ای حسرت افسانه ای. تورم حرام ترین نقدینگی است که منتهی به فلاکت اجتماعی و ایجاد حالت تحقیر بین درآمد با شرافت و سوداگری خواهد شد.

نایب رئیس اول کمیسیون تحقیق مجلس تاکید کرد: وزارت امور خارجه لازم است با ارزیابی و محاسبه دقیق از آرایش و جهت گیری های منطقه نسبت به تعیین تکلیف مذاکرات برجام و پیشگیری از رفتارهای دیپلماسی فرسایشی در احیای توافق، تلاش لازم و تخصصی را انجام دهد.

نماینده مردم قوچان در ادامه با بیان اینکه در نگاه منطقه ای امروز برای قوچان و فاروج از امید صحبت خواهیم کرد، گفت: موتور پیشران توسعه در عرصه های زیرساخت های حیاتی، اقتصادی، عمرانی و سلامت روشن شده است و ثمره آن مانند آزادسازی کارخانه بزرگ، تصویب قطعی و تکمیل پروژه منطقه ویژه اقتصادی، انعقاد قراردادهای صنعتی با هلدینگ های توانمند، اصلاح طرح های هادی، بهسازی و آسفالت راه های روستایی است.

آذری همچنین از شروع پروژه گازرسانی به تنها شهر بدون گاز استان، شهر مرزی باجگیران نیز خبر داد.

وی با اشاره به اینکه راه ابریشم مهمترین و قدیمی ترین شاهراه جهانی تجارت بود و یادمان نرفته ایران قوی کاروانسراهای بسیاری داشت خطاب به دولت گفت: مراقب باشید مرتکب فرصت سوزی ریلی و راه ها نشوید. بحران آب در ایران بسیار جدی است حال آب در کشور وخیم است، چرا ایران کم آب شد؟ آیا در آینده آب خواهیم داشت یا اینکه فلاتی بی روح و غیرقابل سکونت خواهیم شد؟ چرا ایده و تفکری برای مدیریت آب از بارش تا سطحی، تحت الارضی و مرزی نداریم؟