امیر حاتمی: جنگ اوکراین آموزه‌های فراوانی برای نیروهای مسلح دارد

مشاور فرماندهی کل نیروهای مسلح در امور ارتش در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش(دافوس) گفت: ایران در نظام بین الملل دارای موقعیت راهبردی است و باید در شکل گیری نظم جدید جهانی نقش‌آفرینی کند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی ارتش، امیر سرتیپ حاتمی، مشاور فرماندهی کل نیروهای مسلح در امور ارتش جمهوری اسلامی ایران در جمع دانشجویان دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش گفت: سرعت تحولات سیاسی، نظامی، فناورانه، دفاعی و امنیتی از موضوعات حائز اهمیتی است که در سال‌های اخیر به صورت مستمر و پرشتاب شاهد آن هستیم ، ضروری است این تحولات با رویکرد حفظ وارتقای منافع و امنیت ملی کشورمان مورد رصد، بررسی و تحلیل مراکز علمی و تحقیقاتی ارتش و نیروهای مسلح قرار گیرد.
امیر سرتیپ حاتمی با اشاره به تحولات و درگیری‌های سال‌های اخیر در کشورهای منطقه و جهان به ویژه افغانستان، عراق، سوریه، آذربایجان، ارمنستان، یمن و اوکراین، خاطرنشان کرد: جنگ‌ها و درگیری‌های صورت گرفته در این کشورها، آموزه‌های بسیار زیادی را برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه‌ها نظامی دارد که یکی از وجوه حائز اهمیت آن، سرعت بالای تحولات و تغییرات فناورانه و روش‌های عملیاتی است که تأثیرات فوق‌العاده‌ای را در عرصه  این جنگ‌ها گذاشته است و مهمترین پیام آن به ارتش جمهوری اسلامی ایران، الزام قطعی به ارتقاء قدرت نظامی و آمادگی رزمی برای ایفای ماموریت بسیار مهم ارتش در حفظ تمامیت ارضی واستقلال کشور است.
مشاور فرمانده کل نیروهای مسلح در امور ارتش گفت: یکی از الزامات ارتقای قدرت نظامی علاوه بر ارتقا آمادگی توجه ویژه به  موضوع نو شوندگی ارتش جمهوری اسلامی ایران  در ابعاد مختلف است که مورد تأکید فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی) بوده و بحمدلله شاهدیم که در این سال‌ها اقدامات ارزشمندی صورت گرفته و با توجه به سرعت تحولات در حوزه‌های فناورانه و تهدیدات می‌بایست به صورت نوبه‌نو و مستمر  مورد اهتمام قرار گیرد.
وزیر سابق دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تصریح کرد: ارتقای انگیزه، روحیه، منزلت، معیشت، آموزش‌ و دانش‌ نظامی کارکنان‌، توجه به ایده‌ها و طرح‌های خلاقانه و مبتکرانه، بهره‌مندی از تسلیحات و تجهیزات نظامی پیشرفته و روزآمد، بازنگری وتدوین آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های عملیاتی جدید و اولویت‌بندی درست فعالیت‌ها مهمترین مولفه‌های نیل به اهداف قدرت آفرینی مطابق نیاز بازدارندگی و صحنه‌های امروزی نبرد است.
امیر سرتیپ حاتمی افزود: اگر تحولات رخ داده در کشورهای منطقه نظیر سوریه، عراق و یمن به دقت رصد، حمایت و درس‌های لازم از آن ها کسب نمی‌شد  و اگر سرعت رشد و ارتقای توان دفاعی نیروهای مسلح، هم‌گام با سرعت تحولات و تهدیدات ایجاد شده در منطقه نبود، بی‌شک امروز شاهد تسلط گروه‌های جنایتکار و افراطی تکفیری دست‌پرورده شیطان بزرگ آمریکا و نظام سلطه بر ملت‌های مظلوم منطقه و وجود یک تهدید نهادینه شده در مرزهای کشورمان بودیم.
امیر سرتیپ حاتمی با اشاره به بیانات حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در باب وقوع “نظم جدید جهانی” خاطرنشان کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و فرماندهی معظم کل قوا با نگاه راهبردی و نافذ خود اشاره فرمودند، با توجه به جنگ اکراین، امروز جهان در آستانه‌ یک نظم بین‌المللی جدید است که حکایت از شکست  نظام تک‌قطبی مورد نظر آمریکایی‌ها بدنبال فروپاشی شوروی ونظم دوقطبی دوره جنگ سرد بوده و در این دوره، بازیگران جدیدی پا به عرصه معادلات جهانی نهاده اند که لاجرم دنیا، در آستانه‌ی یک نظم جدید و نوین قرار گرفته است.
وی با تأکید بر اینکه ایران در نظم نوین جهانی با توجه به موقعیت راهبردی و استقلال مثال زدنی‌اش  بایستی نقش آفرین باشد،. تصریح کرد:  محافظت از استقلال و منافع و امنیت ملی کشور عزیزمان،  آینده بهتری را برای ملت بزرگ ایران رقم خواهد زد.
امیر سرتیپ حاتمی لازمه این نقش آفرینی را حفظ و ارتقای قدرت ملی دانست و تاکید کرد: قدرت نظامی یکی از مولفه‌های اصلی و ضروری قدرت ملی است که نبایستی در تقویت روز افزون آن کمترین تردیدی وجود داشته باشد.
وی در پایان به سئوالات مطرح شده توسط دانشجویان و اساتید دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش در حوزه تحولات فناورانه و پیشرفت‌های صنعت دفاعی در حوزه‌های رزم زمینی، دریایی، موشکی، هوایی، پدافندی و… پاسخ گفت.
در ابتدای این نشست، امیر سرتیپ حسین ولی‌وند فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش ضمن خیر مقدم به امیر سرتیپ حاتمی مشاور فرماندهی کل نیروهای مسلح در امور ارتش، حضور وی را در دافوس مایه خیر و برکت دانست و اظهار امیدواری کرد: با حضور مستمر امیر سرتیپ حاتمی در نشست‌های تخصصی، قدم‌های ارزنده‌ای در راستای کسب تجارب از ایشان برداشته شود.
در پایان این مراسم امیر سرتیپ حاتمی از مرکز بازی جنگ دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش بازدید کرد و در جریان اقدامات نوآورانه و کارآمد این مرکز مهم قرار گرفت.