کد خبر : 188408
انتشار : ۱۴۰۱/۰۱/۳۰ - 01:04
دسته‌بندی : سیاسی، پیشنهاد سردبیر
چاپ

مسعود ده نمکی خطاب به رئیسی: به اسم جوان‌گرایی، بچه‌گرایی نکنیم

مسعود ده نمکی ـ کارگردان ـ در دیدار با رییس جمهور، گفت: حوزه فرهنگ حوزه آزمون و خطا نیست که به اسم جوانگرایی، سرنوشت فرهنگ کشور را در اختیار امثال من که هیچ آشنایی با این حوزه نداریم، بگذارید.

مسعود ده نمکی خطاب به رئیسی: به اسم جوان‌گرایی، بچه‌گرایی نکنیم

به گزارش مدارا،مستند «عصر هنر» روایتی از حواشی دیدار هنرمندان با آیت الله سید ابراهیم رییسی، رییس جمهوری را یکشنبه شب پخش کرد که آنچه در ادامه می خوانید مشروح گفت وگوهایی است که در قالب این برنامه از تلویزیون پخش شد.

عرصه فرهنگ و هنر عرصه پخته گراییست نه پخمه گرایی

مسعود ده نمکی ـ کارگردان ـ در دیدار با رییس جمهور، با بیان اینکه عرصه فرهنگ و هنر عرصه پخته گراییست نه پخمه گرایی، عنوان کرد: به اسم جوان‌گرایی، بچه‌گرایی نکنیم. کسی که تصویب کننده یک اثر سینمایی و یا فیلمنامه است باید با این حوزه آشنا باشد. اگر قرار است آدم‌ها تغییر کنند، از پخته‌ترین آنها استفاده کنید تا کسی که موی خود را در راه فیلمسازی، موسیقی و… سفید کرده، پیش مسئولی حرف بزند که پیچ و خم کار را می‌شناسد.

ببخشید اگر صریح سخن می‌گویم

امیر دژاکام بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما نیز در مراسم دیدار با رئیس جمهور گفت: می‌گویند اگر انسان بعد از مرگش در این دنیا زنده می‌شد، می‌توانست با استفاده از تجربیات زندگی گذشته‌اش، زندگی بهتری داشته باشد. اما چون چنین چیزی ممکن نیست، از تجربیات دیگران استفاده می‌کنیم.

وی افزود: گاهی اوقات این تجربه‌ها در قالب تاریخ، کتاب، دانشگاه و سخنرانی منتقل می‌شوند، یک وقت هم زبانش تئاتر است. زبانی که زنده و ملموس است و انگار خودتان آن تجربه را انجام داده‌اید. من امروز دلم میسوزد که این هنر استراتژیک که به عنوان مادر سینمای بزرگ کشورمان که کارهای بزرگی را در سطح کشور و جهان انجام داده، مظلوم و مهجور باقی مانده است.

دژاکام اضافه کرد: به عشق گفتن این حرف‌ها امروز به اینجا آمدم، ببخشید اگر صریح سخن می‌گویم اما اگر در خانه خود با بزرگتر خود صحبت نکنم، با چه کسی باید حرف بزنم؟

بسیار حس خوبی است

در این دیدار محمد اروجانی هنرمند افغانستان که حدود ۳۸ سال است در ایران سکونت و در رشته خط نستعلیق فعالیت دارد، گفت: از طرف مرکز فرهنگی هنری پناهندگان در مراسم دیدار با رئیس جمهور ایران حضور پیدا کردم.

وی افزود: اینکه یک مسئول عالی رتبه انقدر صمیمانه با افراد حاضر احوالپرسی کند، به صحبت‌های آنها گوش دهد و بخشی از مسائلشان را هم به همراهان خود بسپارد تا در دست پیگیری قرار بگیرد، بسیار حس خوبی است.

نباید به وضع موجود قانع باشیم

سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، نیز در بخشی از این دیدار گفت: باید همواره پویایی را در کار ببینیم و کار رشد کند. اگر یک روز سینما یا مستندسازی ما در یک مرحله بوده، باید ارتقاء پیدا کند و به ارتقاء بیندیشیم.

وی افزود: به هیچ وجه نباید به وضع موجود قانع نباشیم و به سمت وضع مطلوب حرکت کنیم.

رئیس جمهور در دیدار با هنرمندان گفت: باید همواره پویایی را در کار ببینیم و کار رشد کند. اگر یک روز سینما یا مستندسازی ما در یک مرحله بوده، باید ارتقاء پیدا کند و به ارتقاء بیندیشیم.

وی افزود: به هیچ وجه نباید به وضع موجود قانع باشیم و به سمت وضع مطلوب حرکت کنیم.

سید ابراهیم رئیسی توجه به پیشکسوتان را در مسیر رشد بسیار مهم دانست و گفت: پیشکسوتان چراغ راه اند که همواره باید مورد حمایت و توجه قرار بگیرند اما به جوان‌ها هم اهمیت داد زیرا آنها آینده‌سازان کشور هستند و کار به دست آنها انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: اینکه پیشکسوتان نقش معلم و استاد داشته باشند و جوان‌ها هم به دنبال کسب علم، دانش‌آموختن، ورزیدگی و حرفه‌ای شدن باشند عین عدالت است.

توانمندسازی بخش خصوصی وظیفه دولت است

رئیس جمهور همچنین توانمندسازی بخش خصوصی را وظیفه دولت دانست و گفت: وظیفه دولت در مرحله اول هدایت، دوم نظارت و در وهله سوم حمایت است. باید کار دست بخش خصوصی باشد و دولت هم آنها را هدایت، نظارت و حمایت کند، نه اینکه کار به بخش خصوصی واگذار و سپس رها شود.

وی تاکید کرد: باید تسهیلات به بخش خصوصی پرداخت شود و حمایت‌های قانونی و مالی از آنها صورت بگیرد. این اتفاق در همه حوزه‌های اقتصادی هم باید انجام بگیرد.

زندگی  ۶ هزار فعال سینمایی با تولید ۱۰۰ فیلم در سال نمی گذرد

از دیگر حاضران این نشست سیدضیاء هاشمی، تهیه‌کننده سینما اظهار کرد: تقاضای ما این است که صوت و تصویر فراگیر را به وزارت ارشاد برگردانید. این وظیفه بزرگ وزارت ارشاد است‌. یکی از جاهای مهم که می‌تواند کمک‌های شایانی به سینما بکند.

وی افزود: گذران معیشت ۶ هزار فعال سینمایی با نهایتا تولید ۱۰۰ فیلم در سال میسر نیست.

کاهش اختیارات وزارت ارشاد به شدت باعث نگرانی است

منوچهر شاهسواری نیز در این دیدار بیان کرد: ممکن است فعالیت‌های سمعی و بصری کشور به دلیل تنوع موقعیت‌های تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز و در پی غلظت حاکم بر برخی از رفتارها به انسداد ختم شود که باید جلوگیری کرد زیرا انسداد جز با انفجار هیچ راه‌حلی ندارد.

مدیرعامل خانه سینما تاکید کرد: ما مسئول و همه متعهد هستیم که اجازه ندهیم این رفتارها منجر به آن انسداد شود. کاهش تولید خطر بزرگی برای کشور است، کاهش اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد در حوزه وظایف قانونی‌اش به شدت باعث نگرانی است.

مستندسازان از مظلوم‌ترین اقشار حوزه فرهنگ و هنر

مرتضی شعبانی، مستندساز نیز در این دیدار با بیان اینکه مستندسازان عاشق کار خود هستند، تصریح کرد: این افراد مستندسازی را شغل نمی‌دانند زیرا عاشق این حرفه اما در عین حال مظلوم هستند.

وی افزود: هم کسوت و هم تعداد مستندسازان زیاد است. شاید خیلی از آنها در طول سال کار آنچنانی نداشته باشند و زندگی شان به سختی می‌گذرد. خوب است که توجه ویژه در بحث بیمه و مسکن این عزیزان صورت بگیرد.

نظرات رییس جمهور درباره فیلم‌ها رسانه‌ای شود

محمدرضا شفیعی، تهیه‌کننده تلویزیون و سینما نیزخطاب به رئیس جمهور گفت: من چند سال پیش یک فیلم درباره مدافعان حرم ساختم که دوست دارم آن را ببینید. امسال هم یک فیلم درباره ماجرای هفتم تیر داشتم که در جشنواره فیلم فجر اکران شد، حتما آن را هم ببینید.

وی افزود: نظرات شما درباره فیلم‌ها اگر رسانه‌ای شود امیدی برای جامعه است که مسئول عالی رتبه کشور فیلم فیلمسازان ایرانی را می‌بیند و نظر می‌دهد.

بازیگری که پس از ۶۰ سال فعالیت هنوز سقفی بالای سرش ندارد

در ادامه عنایت بخشی، بازیگر پیشکسوت، در دیدار با رئیس جمهور بیان کرد: چند وقتی بود که می خواستم خدمت برسم و سلامی عرض کنم. من نماینده کانون هنرمندان پیشکسوت در اینجا هستم. کانون ما حدود ۶۰۰ نفر عضو دارد و بسیاری از آنها هنوز سقفی بالای سر خود ندارند.

وی با بیان اینکه ۶۰ سال است بازی می کنم، ادامه داد: از زمانی که تلویزیون یک کانال بیشتر نداشت وارد عرصه بازیگری شدم که تا الان هم ادامه یافته است. من هم همانند دیگر همکاران هنوز سقفی بالای سر ندارم.

رئیس جمهور هم وعده داد که نامه کانون پیشکسوتان در اسرع وقت پیگیری خواهد شد.

حوزه موسیقی نیاز به بودجه‌های زیاد دارد

در بخش دیگری از این دیدار لوریس چکناواریان، پیشکسوت موسیقی، تاکید کرد: موسیقی بودجه خیلی خیلی زیاد می‌خواهد تا بتواند سازهای خوب بخرد، نوازنده‌ها را تامین و هنرمندان خوب را دعوت کند زیرا موسیقی یک هنر بین‌المللی است و ما هم باید هم سطح دیگر کشورها باشیم.

وی افزود: ویترین هر ملت ارکستر و فرهنگ آن کشور است.

اولین بار است که به مهمانی یک رئیس جمهور دعوت می‌شوم!

مهوش صبرکن، بازیگر پیشکسوت تلویزیون، در مراسم دیدار با رئیس جمهور گفت: اولین بار است که خدمت یک رئیس جمهور رسیدم و سخنان بزرگان و نمایندگان اصناف را شنیدم.

وی افزود: چه این صحبت ها را ترتیب اثر بدهند چه ندهند، همینکه یک درد دل صورت گرفت، کمی آدم را سبک‌تر کرد.

زنگ خطر هویت موسیقی به صدا درآمده است

حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی، هم در این دیدار هشدار داد: بنده به عنوان نماینده قریب به ۱۶ هزار موسیقیدان در کشور صحبت می کنم. باید بگویم زنگ خطر هویت موسیقی ما مدت هاست که به صدا درآمده است و بهبود این وضعیت نیاز به حمایت جدی دارد.

وی افزود: بدون تعارف چراغ موسیقی سنتی ما در حال خاموش شدن است. موسیقی اقوام هم وضعیت خوبی ندارد. این مسائل را خدمت آقای اسماعیلی وزیر ارشاد هم مطرح کرده‌ایم، او تلاش‌های ارزشمندی داشته و خواهد داشت، اما گمان میکنم حمایت جنابعالی سرعت رسیدن به نتیجه را بیشتر می‌کند.

حرف های کسانی را بشنوید که ۸ سال منتظر آمدن شما نبودند

در بخشی از این دیدار سید جواد هاشمی، بازیگر و کارگردان خطاب به رئیس جمهور گفت: گمان نکنید جمعیت حاضر واقعا نماینده های هنر این کشور هستند. واقعیت این است شما باید حرف‌های کسانی را بشنوید که ۸ سال منتظر آمدن شما نبودند. من از شما خواهشمندم فکر نکنید حرف همه هنرمندان همان چیزهایی است که در اینجا شنیدید.

سید ابراهیم رئیسی هم در پاسخ گفت: ما احساس می‌کنیم که نسبت به آحاد مردم ۸۵ میلیون وظیفه داریم و خودمان را متعهد می‌دانیم که نسبت به همه خدمتگزار باشیم‌. علی القاعده امکان دعوت همه دوستان امکان پذیر نبود زیرا مکان، زمان و شنیدن حرف های همه دوستان در یک جلسه امکان پذیر نیست. اما ما هم دنبال این هستیم که صحبت های اقشار مختلف را بشنویم‌.

مستند «عصر هنر» روایتی از حواشی دیدار هنرمندان با آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری شب گذشته از شبکه سه سیما سیما پخش شد.

 

اخبار مرتبط:
رئیس صداوسیما: ظریف امشب میهمان تلویزیون است
رئیس صداوسیما: ظریف امشب میهمان تلویزیون است

پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما گفت: محمد جواد ظریف رئیس شورای راهبردی دولت چهاردهم امشب میهمان تلویزیون است.

عضو شورای شهر: عموم مَردم تهران عملکرد زاکانی را قبول ندارد
عضو شورای شهر: عموم مَردم تهران عملکرد زاکانی را قبول ندارد

مهدی عباسی، عضو شورای شهر تهران، درباره احتمال برکناری شهردار توسط اعضا شورا گفت: در ساختار قانونی کشور، به گونه‌ای پیش‌بینی شده که امور مدیریت شهری به اعضا شورای شهر که نمایندگان مردم هستند، واگذار شود. در حال حاضر آقای زاکانی که نماینده مردم نیست، خانم سلیمانی نماینده مردم است. در تهران نیز اعضا شورا طبق قانون وظیفه دارند که مصوبه‌های مرتبط با شهر را تصویب کنند و برعملکرد شهردار و شهرداری نظارت کنند. در نتیجه نظارت بر عملکرد شهردار و شهرداری، یک حق قانونی اعضا شوراست.

محمد بن‌سلمان پیروزی پزشکیان در انتخابات را تبریک گفت
محمد بن‌سلمان پیروزی پزشکیان در انتخابات را تبریک گفت

ولیعهد عربستان پیروزی مسعود پزشکیان رییس جمهوری منتخب را تبریک گفت.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است