صباح زنگنه: عراق از میانجیگری ریاض و تهران سود اقتصادی می برد/ ارتباط ریاض با تهران از سر بگیرد خیلی از مشکلات منطقه هم حل می شود

صباح زنگنه، تحلیلگر مسائل منطقه خاورمیانه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی سایت خبری مدارا درباره میانجیگری عراق برای ارتباط مجدد عربستان و ایران گفت: عراق بین دو کشور بزرگ قرار گرفته که یکی جمهوری اسلامی ایران و دیگری عربستان سعودی است. در مقاطع مختلفی هم عراق با عربستان فراز و نشیب های زیادی […]

صباح زنگنه، تحلیلگر مسائل منطقه خاورمیانه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی سایت خبری مدارا درباره میانجیگری عراق برای ارتباط مجدد عربستان و ایران گفت: عراق بین دو کشور بزرگ قرار گرفته که یکی جمهوری اسلامی ایران و دیگری عربستان سعودی است. در مقاطع مختلفی هم عراق با عربستان فراز و نشیب های زیادی داشته است. از دوران جنگی که صدام علیه جمهوری اسلامی ایران راه انداخته حمایت های عربستان از صدام و بعد حمله صدام به کویت بود.

وی ادامه داد: بعد از سقوط صدام عملاً نیروهای آمریکایی در عراق حاضر می شوند و عراق را اشغال می کنند. آمریکا از حضور نیروهای آمریکایی در عراق راضی بودند و هنوز هم این چنین است اما از تشکیل دولت شیعه خیلی روی خوشی نشان ندادند. سفارت آنها نیز مدت های مدیدی طول کشید تا افتتاح شود. عربستان احساس می کند عراق و دولت های عراق بعد از سقوط صدام به جمهوری اسلامی ایران بیشتر تمایل دارند. شاید یکی از دلایل دیر باز کردن سفارت در عراق همین درک و فهم بوده است. ولیکن بعد از آمدن ترامپ مقداری روابط بین عربستان و عراق بهبود یافت و عربستان درصدد راه اندازی مزارع بزرگی در عراق و سرمایه گذار کشاورزی در عراق است.

او در پاسخ به این پرسش، الان سودی که عراق از میان می برد بیشتر سود اقتصادی است؟ گفت: بله. عراق امیدوار است با همکاری اقتصادی با عربستان بتواند مانع از صدور نیروهای افراطی و تکفیری از عربستان به عراق شود و احتمال و انتظار دارند که چنین شود. جمهوری اسلامی ایران از طرف دیگر مایل است عراق هر چه زودتر در برابر موج ترور مستقر شود و مقاومت کند و از همکاری اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، امنیت و نظامی با عراق هم توسعه یابد.

زنگنه با اشاره به اینکه اگر ارتباط ریاض با تهران از سر بگیرد خیلی از مشکلات منطقه هم حل می شود تصریح کرد: اگر عربستان اعلام آمادگی برای گفتگو با جمهوری اسلامی ایران کند و مسائل دو جانبه و چندجانبه را به بحث بگذارد تبعاً نتایج بهتری می تواند برسد و منطقه هم آرامش بیشتری حاصل خواهد کرد. چرا که موضوع یمن یک موضوع حیاتی برای عربستان است و جمهوری اسلامی ایران هم حمایت های سیاسی و معنوی که از یمنی ها دارد می تواند کمک به رسیدن به راه حل مسالمت آمیز در یمن کند و جلوگیری از حضور نیروهای عربستان در یمن داشته باشد و یا محاصره یمن متوقف شود. در لبنان نیز این موضوع اگر همکاری ایران و عربستان باشد، کمک به تشکیل سریع تر دولت لبنان می کند و از فروپاشی اقتصادی دولت لبنان جلوگیری می کند و در عراق هم می تواند به امنیت بیشتر عراق و به توسعه عراق کمک شود. در سوریه حتی این همکاری و گفتگو می تواند کمک به استقرار امور در سوریه کند و مقابله با گروه های تروریستی شود که غالباً مورد حمایت امریکا هستند.

وی در پایین درباره  سود ایران از ارتباط با عربستان چیست؟ پاسخ داد: آرامش و ثبات در منطقه قطعاً به نفع جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و همکاری و روابط ایران با همه کشورهای منطقه می تواند توسعه یابد و از اعتراضات بی جا و به جای عربستان هم خارج می شود و این رفت و آمد در کل منطقه به توسعه منطقه و ثبات و آرامش منطقه منجر می شود.