^Top
کد خبر : 92267

میانگین دستمزد هر بار یک کولبر ۲۲۵ هزار تومان است

آمار رسمي از تعداد كولبران شاغل در مرزهاي غربي ايران در دسترس نيست اما آنچه كه مشخص است پنج استان مرزي آذربايجان غربي، كردستان، كرمانشاه، ‌ايلام و سيستان و بلوچستان بيشترين آمار كولبران را دارند. عمده آماري كه از تعداد اين افراد در دسترس است مربوط مي‌شود به اظهارات برخي نمايندگان مجلس كه بيشتر به حالت «اعتراضي» مطرح شده و طبيعتا مبناي دقيق و سازماني ندارد. چندي پيش جلال محمود‌زاده نماينده مهاباد تعداد كولبران قسمت كردنشين ايران را حدود 80 هزار نفر عنوان كرده بود.

http://modara.ir/wp-content/uploads/2019/12/156839555.jpg
به گزارش سایت خبری مدآرا، روز گذشته و پس از چهار روز جست‌وجو، پیکر بی‌جان کولبر ۱۴‌ساله که از سرما یخ زده بود‌، در مناطق کوهستانی استان کردستان پیدا شد. چند روز قبل نیز پیکر برادرش پیدا شده بود. میانگین سنی این دو برادر ۱۵ سال و شش ماه بود. خطر نفوذ فقر مطلق به دهک‌های پایین‌تر جامعه بیش از پیش جدی است. اما گرایش افراد کم‌سن و سال به فعالیت‌های پرمخاطره‌ای مانند کولبری نشان می‌دهد سیاست‌های حمایتی مانند کمک‌های معیشتی و ساماندهی کولبران بیش از اینکه مشکلات فقر در این منطقه را کاهش دهد، تنها به مانند مسکن موقتی عمل کرده که توان مقابله با اعداد و ارقام تورم و بیکاری را ندارد. برخی کارشناسان اعتقاد دارند که مشکلات مربوط به کولبری زاییده فقر و توسعه نیافتگی است و اگر راه‌حلی برای آن اندیشیده نشود چه بسا افراد بیشتری به فعالیت‌های غیر رسمی و قاچاق روی بیاورند.

بیکاری و تورم بالا در استان‌های مرزی


آمار رسمی از تعداد کولبران شاغل در مرزهای غربی ایران در دسترس نیست اما آنچه که مشخص است پنج استان مرزی آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ‌ایلام و سیستان و بلوچستان بیشترین آمار کولبران را دارند. عمده آماری که از تعداد این افراد در دسترس است مربوط می‌شود به اظهارات برخی نمایندگان مجلس که بیشتر به حالت «اعتراضی» مطرح شده و طبیعتا مبنای دقیق و سازمانی ندارد. چندی پیش جلال محمود‌زاده نماینده مهاباد تعداد کولبران قسمت کردنشین ایران را حدود ۸۰ هزار نفر عنوان کرده بود. رسول خضری، نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس نیز گفته حدود ۷۵ هزار کولبر از این راه معاش می‌کنند و حدود ۷ تا ۸ میلیون نفر در مرزهای غربی ایران کاسبی می‌کنند. این در حالی است که محسن بیگلری، نماینده مجلس در یکی از سخنرانی‌های خود خاطرنشان کرد که حدود هشتاد درصد جمعیت پنج استان‌ مرز نشین به دلیل نبود امکانات رفاهی و مالی، کولبری می‌کنند.

از سوی دیگر بنا بر آمارهای رسمی در استان‌های مرزنشین حدود ۱۷ هزار و ۴۰۰ هزار خانوار وجود دارند که ۲۵ درصد آنان تحت پوشش کمیته امداد هستند. از سوی دیگر طبق اعلام مرکز آمار و بانک مرکزی میانگین بیکاری در این پنج استان بیش از ۳۸ درصد در تابستان امسال بود که نسبت به تابستان سال گذشته بیش از دو و نیم درصد رشد داشته است. این در حالی است که نرخ بیکاری کل کشور در تابستان سال جاری ۳۳درصد بود.

از سوی دیگر میانگین نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آبان ماه در این استان‌ها ۳۵٫۲۸ درصد است که حدود دو درصد نسبت به تورم آبان ماه کل کشور بیشتر است. اما تمام مشکلات شهرهای مرزنشین در تورم و بیکاری خلاصه نمی‌شود. نبود زیرساخت‌های لازم برای توسعه، امکانات جزیی رفاهی و خدماتی در این شهرها نیز از دیگر مخاطراتی است که باعث شده راه‌های رسمی برای کسب درآمد نسبت به جمعیت جویای کار، کم و گرایش افراد به کولبری و مشاغل دیگری مانند خنثی کردن مین افزایش یابد.هر چند این مشاغل نیز با مخاطرات بسیاری همراه است به گونه‌ای که هر فرد برای دریافت مبلغی بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان مجبور است بارهای بین ۳۵ تا ۲۰۰ کیلوگرم را در مسیرهای صعب‌العبور حمل کند.

میانگین دستمزد هر بار، ۲۲۵ هزار تومان


عمده کالاهایی که از مرزهای کشور به صورت غیرقانونی وارد و به دست کولبران سپرده می‌شود، پوشاک، لوازم خانگی و آرایشی است. مبدا اصلی این کالاها نیز کشور عراق است. البته پس از ناآرامی‌های عراق و تنش‌های داخلی‌، ایران مقصد مناسبتری برای این نوع کالاها است. حمل هر پکیج «بار»، به‌طور میانگین برای کولبر بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان عایدی دارد. هر چند که از ارزش بار چیزی به کولبران نمی‌رسد و چند صد برابر دستمزدی که به کولبران داده می‌شود به جیب تجار و صاحبان کسب و کارها در شهرهای بزرگ می‌رود. طبق برخی گزارش‌ها ارزش بار برخی از کولبران به چند صد میلیون تومان می‌رسد. این کار علاوه بر دستمزد کم، مخاطرات دیگری نیز دارد که در برخی موارد به قیمت جان کولبران تمام می‌شود. آمار غیررسمی در ۵ ماه ابتدایی سال جاری حاکی از این است که حدود ۱۰۵ کولبر در مسیرهای صعب العبور و خطرناک حمل کالای قاچاق جان‌شان را از دست داده یا زخمی شدند. به نظر می‌رسد با افزایش هزینه‌های خانوار و افزایش نرخ تورم در آبان سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گرایش شهروندان این استان‌ها به کولبری نیز افزایش یافته باشد.

از سوی دیگر عدم توازن در امکانات رفاهی و پایین بودن سطح توسعه یافتگی شهری نیز در کنار عللی همچون تورم و بیکاری بالا باعث می‌شود افراد در ازای دریافت مبالغ بسیار کم تن به حمل و نقل بارهای سنگین از مسیرهای عمدتا کوهستانی و خطرناک دهند. اواخر سال ۹۶، دولت طرحی را تصویب کرد که به کولبری پایان ‌دهد و به جای آن طرح موسوم به «پیله وری» را جایگزین کند. هرچند در اثنای اجرای این طرح مشخص شد که بسیاری از کولبران شامل این طرح نمی‌شوند و در عین حال، تعرفه‌های سنگین، کاسبکاران و تاجران را تشویق می‌کرد که به شیوه قبلی کولبری روی آورند و از «پیله‌وری» استقبال نکنند.

از آن زمان تاکنون، کولبران وعده‌های متفاوتی شنیده‌اند. از جمله زمانی که کمیته حقیقت‌یاب مجلس به شهر مرزی بانه سفر کرد و قول‌هایی به کولبران داد. قرار شد این افراد بیمه شوند و اجازه پیدا کنند با استفاده از خودروهای دو دیفرانسیل، کالاهای خود را حمل کنند. اما دو سال از این موضوع گذشته و چنین اتفاقی نیفتاده است. در روزهای نخستین سال گذشته نیز سعید جلیلی با یک عنوان رسمی به مریوان و بانه رفت و در میان کولبرانی که به وضعیت معیشتی خود معترض بودند؛ سخنرانی کرد و البته قول داد که صدای‌شان را به گوش مسوولان برساند.

ممنوعیت‌های یک شبه، افزایش کولبران


با شروع تحریم‌ها در سال ۹۷، صدور بخشنامه‌های عجولانه برای واردات و صادرات کالا، نوعی سردرگمی در میان فعالان اقتصادی ایجاد کرد. به گونه‌ای که ممنوعیت واردات برخی کالاها از مبادی رسمی و گمرک کشور، ‌نه تنها از واردات آنها جلوگیری نکرد بلکه موجب افزایش قاچاق آن کالاها به کشور شد. مهم‌ترین وسیله برای ورود این نوع کالاها نیز کولبران هستند. هرچند معضل قاچاق چند سالی است که بخش رسمی اقتصاد را تحت شعاع قرار داده اما صدور بخشنامه‌های آنی در دو سال اخیر راه را بر کاهش فعالیت‌های قاچاق نبسته است. طبق برخی آمارها در سال ۹۷ قاچاق لوازم خانگی با ۱۲۷ درصد افزایش به ۹۵۵ میلیارد تومان رسیده و واردات غیرقانونی لوازم آرایشی و بهداشتی نیز ۲۱۱ درصد افزایش داشته است.

توزیع ناعادلانه ثروت در استان‌های مرزی


بهبود شرایط کولبران در گرو تغییرات و اصلاحات عمیق و بعضا دردآوری در اقتصاد است. پیش‌شرط چنین امری نیز رهایی اقتصاد از سایه سیاست است. گره خوردن اقتصاد با سیاست و مناسبات دیپلماسی راه را بر تصمیمات منطقی بسته است. این باعث می‌شود که هر گونه طرحی برای ساماندهی کولبران به شکست بینجامد مانند طرح صدور کارت الکترونیکی برای کولبران که چندی پیش از سوی مسوولان مطرح شد.

عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده نقده و اشنویه در مجلس که به دلیل حوزه خاص انتخابیه‌اش با شرایط متفاوت کولبران آشنایی دارد معتقد است شرایط کولبران بیش از اینکه به دلیل تورم و بیکاری باشد، نشات گرفته از عدم توزیع نامناسب ثروت در کشور است که به عدم توسعه نیافتگی شهرهای مرزی منجر شده است. به گفته او برای کاهش تمایل افراد به کولبری لازم است برنامه‌های بلندمدتی برای بهبود شرایط زندگی آنها تدوین کرد. چرا که در هر صورت شناسایی کولبران سخت است گرچه این کار می‌تواند انجام بگیرد اما به جای صرف هزینه برای آن لازم است برنامه‌های بهبود معیشت را برای تمام مردم مناطق مرزی تهیه کرد. حسین‌زاده در ادامه بر این موضوع تاکید کرد که با جذب این افراد به فعالیت‌های اقتصادی، بهره بیشتری نصیب‌شان می‌شود چرا که پولی که کولبران از حمل بار می‌گیرند بسیار کم است و بیشتر سود نصیب تجار و بازرگانان می‌شود. این نماینده مجلس در پایان سخنان خود با اشاره به این موضوع که دولت و مجلس در خصوص ساماندهی کولبران کم‌کاری کرده، گفت: این فعالیت دون شان مردم است و همه باید نسبت به آن حساس بوده و متناسب با شرایط عمل کنیم.

سهم استان‌های با درصد بالای کولبران از بودجه


با نگاهی به بودجه سال جاری می‌توان دید که سهم ۵ استانی که بیشترین میزان کولبری را دارند از بودجه سال ۹۸ حدود ۴ هزار و ۴۵۹ میلیارد تومان بوده است. با وجود اینکه مسائلی همچون مرگ‌ومیر کولبران و تورم و بیکاری بالا در این استان‌ها وجود دارد سهم این استان‌ها در بودجه سال ۹۹ با حدود ۷ درصد افزایش به حدود ۴۷۵۹ میلیارد تومان رسیده است. با این وجود به نظر می‌رسد این بودجه برای حل مسائل و معضلات این استان‌ها کافی نباشد و از این رو، ‌وعده‌های بهبود معیشت آنها نیز بر زمین بماند. منبع : روزنامه اعتماد

آخرین اخبار
پربازدید ترین ها