^Top
کد خبر : 177887

کنترل پروپاگاندای سهم خواهان دولت مهم است

ما در دنیای نسبیت ها حضور داریم و بالطبع نمی توانیم موردی را تماما رد و یا تایید کنیم. تغییر مدیران و مسئولان یک دولت با تغییر رئیس جمهور از همان موضوعاتی است که بسیار نسبی است و نمی توان در مورد آن حکم کلی و جامع داد.

دولت

به گزارش مدارا، محمد جواد پهلوان، استاد دانشگاه و حقوقدان در یادداشتی که در اختیار مدارا قرار داد نوشت: اتفاقا در دولت های مختلف علی الخصوص در شروع به کار آنها چنین بحث ها و جدل هایی معمولا رخ می دهد. بهرحال حامیان دولت جدید معتقدند باید تغییرات گسترده باشد و نزدیکان بقایای دولت قبلی نظر متفاوتی دارند و می گویند نباید با یک چوب همه را راند.

در دولت سیزدهم هم چنین بحث هایی شروع شده است. دو روزنامه اصلی اصولگرایان طی روزها گذشته در تیترهای اصلی خود به طور رسمی از دولت و شخص رئیس جمهور به نوعی درخواست کرده اند تغییر مسئولان و مدیران را تسریع ببخشد و به نوعی بقایای دولت قبلی به طور کلی از بین برود. در مقابل مخالفان این رویکرد هشدار داده و گفته اند که چنین اقدامی تهی کردن دولت از نیروهای زبده و باتجربه است.

به هرحال هر دو طرف استدلال های قابل تاملی دارند. معنی رای به سید ابراهیم رئیسی تغییر است و این تغییر حاصل نمی شود مگر با تغییر رویکردها و تغییر رویکردها حاصل نمی شود مگر با تغییر مسئولان. از طرف دیگر کسی نمی تواند مدعی شود از صدر تا ذیل دولت قبلی باید تغییر کند زیرا تمام آن ها ناتوان و نابلد هستند. چنین موضوعی خلاف واقع است. در تمام دولت ها نیروهای مفیدی حضور دارند که جزو سرمایه های نظام محسوب می شوند و حفظ آنان اتفاقا به نوعی استفاده از فرصت است.

اکنون پرسش اصلی این است در چنین موقعیتی باید کدام طرف ایستاد؟ به نظر بنده لازم است طرف عقل و منطق ایستاد. یعنی باید جدا از بحث های کلیشه ای و جانبدارانه و حتی سفسطه ای که آسیب زاست مشخص شود  تغییر کدام مسئولان و مدیران به نفع مردم است و کدام خیر.

فی المثل بنده از جمله افرادی بودم که اعتقاد داشتم بهتر است حداقل از تیم قبلی مذاکره کننده هسته ای عباس عراقچی به سبب اشراف و تجربه اش حفظ شود. اما خب وزارت خارجه و لابد شخص رئیس جمهور چنین اعتقادی نداشتند. حال اینکه من و امثال بنده درست فکر می کردیم و یا مجموعه تصمیم گیران دولت گذر زمان این موضوع را مشخص می کند.

ضمن اینکه باید تاکید کرد همواره تجربه ثابت کرده سرعت بالا در عزل ونصب ها صورت خوشی و نتایج خوبی ندارد.زیرا اولا تعبیر می شود که عزل ها کیلویی است و دولت در حال تغییرات اتوبوسی است و ثانیا در انتصاب افراد جدید مداقه و دقت لازم نشده است.

اگر شخص رئیس جمهور وتصمیم گیران اصلی اسیر فشارهای رسانه ای نشوند می توانند بدون جنجال و حواشی های خاص هم اتلاف منابع نکنند وهم تغییرات مدنظر خود انجام دهند.کنترل پروپاگاندای سهم خواهان مهم است.


آخرین اخبار
پربازدید ترین ها