کد خبر : 167635

مدارا گزارش می‌دهد

سهم‌خواهی از رئیسی؛ دروغ یا واقعیت/ التهاب و حاشیه در کمین کابینه تشکیل نشده!

«سهم خواهی» مفهومی آشنا برای طیفی از اصولگرایان است؛ آنها سهم شان را از سفره قدرت می‌خواهند؛ تفاوتی نمی‌کند، رئیس دولت چه کسی باشد؛ خواه «احمدی‌نژادی» که در سال 84 ، جبهه آبادگران را بر تشکل‌های دیرپای اصولگرا ارجحیت داد و پدرخوانده‌های جناح راست سنتی را دور زد؛ خواه «رئیسی» که از همان اول گفت سهم به کسی نمی‌دهد!

http://modara.ir/wp-content/uploads/2021/06/14000329000505_Test_PhotoN.jpg
به گزارش گروه سیاسی سایت خبری مدارا؛  حالا رئیسی، رئیس‌جمهور منتخب است و چند روز دیگر راهی پاستور می‌شود که زمام امور اجرایی کشور را به دست بگیرد؛ او ظاهراً رفتار سهم‌خواهانه طیفی از اصولگرایان را می‌دانست که از همان زمان تشکیل ستادهایش، مصرانه گفت که سهم به کسی نمی‌دهد و کابینه سیزدهم مخصوص شایستگان است؛ اما آن طیف مورد اشاره اصولگرایان با این قبیل مقوله‌ها بیگانه‌اند و معتقدند سیاست و تحزب‌گرایی، عرصه اینگونه رفتارهای سانتی‌مانتالیستی نیست؛ شاید اعضای طیف مورد اشاره در این مقوله پر بیراه هم نگویند؛ آنها در ساماندهی بدنه رأی رئیسی، کم زحمت نکشیدند؛ فارغ از نیت و هدف معطوف به سهم خواهی و قدرت‌طلبی‌ای که در پس این زحماتشان بود.

احمد توکلی از شخصیت‌های پرسابقه جناح اصولگرا در مصاحبه‌ای که با روزنامه ایران داشت، گفت: خیلی از همین اصولگرایان هم در حقیقت اعتقادی به آقای رئیسی ندارند و برای امتیاز دور او جمع شده‌اند. من تمام امیدم این است که آقای رئیسی به اینها امتیاز ندهد، همانطور که در قوه قضائیه هم امتیاز نداد. ایشان باید بتواند از هر کسی فارغ از گرایش‌های سیاسی‌اش به واسطه شایستگی و سلامت آن فرد استفاده کند.

در مقوله سهم‌خواهی از کابینه سیزدهم، ردپای کاندیداهای پوششی انتخابات که به کمک رئیسی آمده بودند نیز به چشم می‌خورد؛ سایت خبرآنلاین در گزارشی در این باره مدعی شده که «یکی از وزارتخانه‌های کلیدی هر رئیس‌جمهوری، وزارت کشور و وزیر کشور کابینه اوست. برای وزارت کشور دولت رئیسی هم گزینه‌هایی مطرح شده که آنچنان نشان از فراجناحی بودن، یعنی ادعایی که رئیسی دارد، در آن نیست. علیرضا زاکانی یکی از پررنگ‌ترین نام‌هایی است که در لیست‌های منتشره در فضای مجازی برای وزارت کشور دیده می‌شود؛ برخی مدعی هستند که زاکانی پشت انتشار این لیست‌ها قرار دارد؛ برای ایجاد فشار بر رئیسی جهت ورود او به کابینه است. با این وجود برخی معتقدند زاکانی با حضور به عنوان نامزد پوششی احتمالا پیش از ورود به میدان جهت پوشش دادن رئیسی برابر نامزد‌های دیگر، با رئیسی سنگ‌هایش را واکنده است».

روزنامه اصلاح‌طلب آرمان نیز در رابطه با مقوله مزبور نوشت: «صداهایی از گوشه و کنار شنیده می‌شود که نشان‌دهنده سهم‌خواهی برخی از گروه‌های اصولگرا برای حضور در کابینه آینده است. به نظر می‌رسد سهم‌خواهی اصولگرایان تازه آغاز شده و یکی از چالش‌های مهم رئیسی در آینده سهم‌خواهی اصولگرایان خواهد بود؛ اتفاقی که می‌تواند از شکل‌گیری یک دولت فراجناحی در آینده جلوگیری کند.»

غلامعلی جعفرزاده نماینده اعتدالگرای مجلس دهم و رئیس ستاد انتخاباتی روحانی در گیلان در سال 96 نیز در زمینه سهم خواهی اصولگرایان از کابینه رئیسی معتقد است: «‌شرایط شکل‌گیری یک دولت فراجناحی توسط آقای رئیسی خیلی سخت شده است. افراد و گروه‌هایی در انتخابات ریاست‌جمهوری اطراف آقای رئیسی بوده‌اند که تمامیت‌خواه هستند. این افراد و گروه‌ها نیز اجازه تشکیل یک دولت فراجناحی را به آقای رئیسی نخواهند داد. اگر آقای رئیسی در عمل چنین دولتی تشکیل بدهد هجمه به دولت وی بیشتر خواهد شد و کار را برای دولت سخت می‌کند. خواسته‌های این گروه‌ها نیز تمامی ندارد و هیچ‌گاه به پایان نمی‌رسد. این اتفاق آقای رئیسی را خسته می‌کند».

اما اگر چه بحث سهم خواهی از رئیسی توسط طیفی از اصولگرایان دنبال می‌شود و نمی‌توان این واقعیت را کتمان کرد اما به نظر می‌رسد، برجسته کردن این موضوع، تاکتیکی از سوی جناح رقیب برای حاشیه سازی و متشنج کردن فضا قبل از تشکیل دولت سیزدهم باشد. نباید فراموش کرد که در ایام منتهی به انتخابات نیز، جناح رقیب از ظهور و بروز اختلافات در ستاد رئیسی و قهر علی نیکزاد خبر داده بود تا بدین طریق اردوگاه اصولگرایان و طیف موسوم به انقلابیون را متشنج و ملتهب کند. منبع : سایت خبری مدارا

آخرین اخبار
پربازدید ترین ها