کد خبر : 143766

چرا رانندگان اسنپ و تپسی، سفرها را نمی‌پذیرند؟

اجرای طرح ممنوعیت شبانه تردد در بسیاری از شهرهای کشور، برخی مسافران را با مشکل استفاده از تاکسی‌های اینترنتی مواجه کرده است؛ رانندگان می‌گویند به دلیل کاهش کرایه‌ها و نگرانی از جریمه، بسیاری از سفرها را نمی‌پذیرند یا از ساعت ۲۱ تا ۴ کار نمی‌کنند.

http://modara.ir/wp-content/uploads/2020/12/ترافیک.jpg-16.jpg


به گزارش سایت خبری مدارا؛ در مدت اخیر دو گزارش با موضوعات ممنوعیت تردد تاکسی ‌های اینترنتی و مشکل کرایه تاکسی های اینترنتی منتشر کرده است. تعدادی از نظرهای مخاطبان تجارت‌نیوز را در مورد این دو گزارش در ادامه می‎خوانید.

کرایه‌ها کاهش یافته است؛ صرف نمی‌کند

گروهی از مخاطبان تجارت‌نیوز که از رانندگان اسنپ یا تپسی هستند، پایین بودن و حتی کاهش کرایه‌ها و بالا بودن کمیسیون را دلیل نپذیرفتن سفرها و طولانی شدن مدت انتظار مسافران می‌دانند.

– «دلیل کار نکردن، کرایه پایین است. صرف نداره تو این وضعیت کرونا جونمون روگذاشتیم کف دستمون واسه چندرغاز کرایه.»

– «از ساعت ۲۰ شب به بعد کرایه ها به شدت کاهش پیدا می‌کنه، برای همین است که کمتر راننده ای سفر قبول می کنه، مگر کسی که در مسیر خانه اش باشه که قبول کنه. ضمنا کلا و در مجموع کرایه های اسنپ و تپسی این روزها خیلی کاهشی شده و دیگه اصلا مقرون به صرفه نیست.»

– «من راننده اسنپ وتپسی هستم ،فعلا با این قیمت های پایین کار نمی کنم. دقیقا برگشتیم به دوسال پیش. حالا میتونید تیتر بزنین اسنپ چراغ خاموش، قیمت ها ورسونده به دوسال قبل.»

– «راننده اینترنتی ام، این کرایه ها آنقدر پایین است که حتی مسافر شرمش می آید دست به جیب کند، در بعضی اوقات هم آنقدر زیاد می‌شود که ما رویمان نمی شود از مسافر پولش را بگیریم، در هر دو طرف نارضایتی در پرداخت و اخذ کرایه هاست.»

– «یکی از دلایل کم شدن تاکسی ها و بالا رفتن زمان انتظار پذیرش، بسیار پایین بودن نرخ سفرها که از هیچ اصول منطقی تبعیت نمی کند، که با کسر کمیسیون دو شرکت اسنپ و تپسی قانون به ارزان فروشی محکوم هستند که به همین دلیل آسیب های اقتصادی و روانی برپبکره تاکسی و تاکسیرانی وارد کرده.»

– «من یک راننده تپسی هستم وقتی کرایه ها بسیار پایین اومده، خدمات ماشین بسیار بالا رفته قطعات گران شده، ساعت ۱۰ شب تپسی را روشن کردم از تهران پارس تا سه راه یاسر ۱۷۰۰۰ تومان، برگشت هم معلوم نیست تا کی باید منتظر باشی تا بهت مسیر بخوره.»

– «قیمت ها سر بفلک کشیده، روزی ۱۰ساعت اسنپ کار کنیم، بعد از کمیسیون و سوخت و … برای خرید ۲ کیلو میوه که می شه ۱۰۰تومن هم پول نمی‌مونه .آخه این چه ظلمیه؟ از سر اجبار باید تن به بیگاری بدیم. بخدا اگه ماشین بفروشیم سود پولش می‌تونه بهتر ازین وضع باشه.»

– «تنها دلیل کمبود رانندگان اینه که کرایه ها واقعا غیر منصفانه هست و رویکرد اسنپ و تپسی به شکلی می باشد که از حقوق راننده کسر و به مسافر می‌دهد و در این بین به هر حال کمسیون می‌گیرند و هیچگونه خدماتی به راننده نمی‌دهند .»

– «علت، ترس از جریمه شدن نیست، علت پایین بودن کرایه ها و گرانی استهلاک و هزینه های زندگیه. واقعا با این کرایه ها نمی صرفه، حتی تو روز هم نمی صرفه، چه برسه به شب. ار تهران پارس تا سلسبیل رو میزنه ۲۲۰۰۰ تومن تازه کمیسیون هم کم‌ می کنه…»

– «کرایه ها به نسبت هزینه های خودرو واقعا پایینه، طوریکه حتی برای تعویض روغن یا پمپ بنزین هم کم می یاریم ولی متاسفانه بعضی مسافرین با لغو سفر یا انتخاب لوکیشن اشتباه و یا عدم وارد کردن توقف در مسیر و یا معطل کردن راننده در مبدا و مقصد و یا همراه داشتن بار زیاد و… موجب سختی بیشتر کار برای راننده های حرفه ای می شوند.»

جریمه می‌شویم؛ کی پاسخگو است؟

برخی از رانندگان اسنپ و تپسی اما در ساعت‌های منع تردد جریمه شده‌اند و از اینکه این جریمه‌ها پاک نشوند، نگرانند.

– «من راننده اسنپ وتپسی هستم. قبلا تاساعت 12شب کار می کردم اما در این شب های اعلام شده دو شب کار کردم هر دوشب برایم پیامک جریمه آمده، خب من هم می ترسم دیگه بعد از 9 شب کار نمی کنم، تازه اگر تردد تاکسی اینترنتی مجاز هست پس چرا پیامک جریمه می یاد؟ یعنی شرکت اسنپ و تپسی و راهور نمی تونند برنامه ای داشته باشند که بدونند ما تاکسی اینترنتی هستیم؟»

– «من خودم تو اسنپم ولی شب رو کار نمی کنم. با اینکه وضع مالیم خرابه و به پول نیاز دارم، ساعات منع تردد رو نمیرم، چرا؟ یکی به خاطر اینکه اسنپ اعلام می کنه رانندگانی جریمه نمی شن که تا ۴صبح هر روز فعال باشن و یک دلیل دیگه همون پیام جریمه که براشون ارسال میشه ترسی به جون رانندگان میفته که اگ جریمه پاک نشه چی؟»

– «من خودم راننده اسنپ و تپسی هستم. پلاکم شهرستانه ولی جای دیگه ساکن هستم، تردد کلا واسه من ممنوعه به اسنپ و تپسی تماس گرفتم که این همه ادعا دارن ما حامی رانندگانیم، اصلا جواب درستی ندادن یعنی براشوم مهم نیست یک عده از نون خوردن افتادن…»

– «راننده تپسی هستم که اکثر شب ها کار می کنم یکی از علت های کم شدن رانندگان، نگرانی از جرایم رانندگی است ولی علت دوم نبود راننده به مقدار کافی، پایین بودن نرخ کرایه است با توجه به قیمت ده برابر شدن لوازم ماشین … نرخ کرایه ها مسخرست نسبت به هزینه نگهداری ماشین و مخارجش … نرخ مسیر کم باشد راننده قبول سرویس نمی کند در نتیجه مسافر دیر ماشین پیدا می کند پس اگر به فکر مسافرتان هستید زیاد نرخ پایین پیشنهاد نکنید. شاید مسافر نرخ پایین بپسندد اما بدانید زمان خیلی بیشتری باید منتظر باشد تا یکی قبول سرویس کند…»

– «من راننده اسنپ هستم. ساعت ۹شب به بعد کار کردم جریمه شدم. باید چکار کنم؟ مسئولان اسنپ می گن ۷۲ ساعت دیگه جریمه ها بخشیده می شه، اما نشده.»

– «چرامن دربین ساعت 9تا4صبح تردد داشتم برایم اس ام اس جریمه از راهور صادرشد؟ حتی پلیس راه هم خواست مجددا برایم قبض نقدی به مبلغ دویست هزار تومان صادرکنه با هزارخواهش و منت و نشان دادن جریمه صادر شده اعلام رضایت وتردد را داد. سعی کردم خیلی کم تردد داشته باشم.»

– «من هفته پیش برام اخطار جریمه اومد در صورتی که مسافر داشتم هر جا تماس گرفتم که آیا جریمه شدم یا نه جواب ندادن…حالا جالب این جاست که فردا جریمه رد بشه کدوم ارگان جواب می ده؟ از نظر دادستانی این شرکت های اینترنتی مجوز درستی ندارن بعد می‌خوان جریمه حذف کنه!»

– «همسر من راننده اسنپ هست، الان چند شب می شه نمی ره چون ۴ تا جریمه براش اومده اینا رو کی می خواد بده؟ چرا اسنپ جوابگو نیست.»

– «من خودم راننده اسنپ هستم. اسنپ اعلام کرد رانندگان اسنپ در ساعات ممنوعه جریمه نمی شوند. من هم به این استناد یک شب در ساعات ممنوعه کار کردم ولی متاسفانه فردا برایم دو تا پیامک آمد که شما به خاطر تردد در ساعات ممنوعه در دو نقطه متفاوت جریمه شدید.»

– «رانندگانی که ساکن تهران هستند وپلاکشان غیر بومی است چرا نباید مثل بقیه که پلاک تهران یا البرز هستند مجاز به کار نباشند؟ ؟یا ما زندگیمون خرج نداره تو این شرایط سخت؟»

– «اینکه کرایه اسنب خیلی خیلی پایین است، درست است. زمان ۹ شب تا ۴ صبح هم خیلی کرایه پایین تر است و جریمه راهور هم درست است. من خودم دیشب را امتحانی کار کردم و دویست هزار تومان هم جریمه شدم…»

– «من راننده اسنپم. دقیقا همون شب اول برام اخطار و جریمه اومد. این طوری نمی شه کار کرد … هر دفعه یک چیزی می گن. حتی یک مسئولی گفت اگه یک یا دو سفر در ساعات ممنوعه داشته باشن باز هم جریمه می شن باید روز هم کار کنی تا چند تا سرویس هم شب بری.»
منبع : تجارت نیوز

آخرین اخبار
پربازدید ترین ها