^Top
کد خبر : 142147

چرایی لزوم مذاکره ی مجدد توسط دولت روحانی

اینکه هر هفته یک لیستی از تحریم ها به اقتصاد ایران اوار شود، یک فاجعه ی روانی است که بر جامعه وارد میشود که معلول ان عصبانی شدن مردم در سطوح مختلف روابط خانوادگی و اجتماعی خود را بروز میدهد اگرچه ممکن است از نظر عملی دیگر تاثیر انچنانی بر اقتصاد نداشته باشد.

http://modara.ir/wp-content/uploads/2020/11/unnamed-1-4.jpg
به گزارش سایت خبری مدارا؛  ایمان اسلامی بین_فعال سیاسی اصللح طلب در یادداشتی که در اختیار سایت مدارا قرار داد نوشت: در مقدمه لازم است لزوم مذاکره و صلح از منظر پیامبر رحمت و امامان معصوم را بیان کنم.

صلح و جهاد دو اصطلاح پرچالش و اساسی است که همواره از تاریخ صدر اسلام تاکنون، مورد اختلاف برخی علما و خواص بوده و هست و نمونه بارز آن در صلح معروف به حدیبیه که میان پیامبر و کفار قریش منعقد شده بود و در آن پیمان ، پیامبر اسلام که رهبری مسلمین بر عهده ایشان بود، انعطاف زیادی را از خود نشان دادند تا جایی که به حذف بسم الله الرحمن الرحیم و عنوان رسول الله رضایت دادند که این اقدام ، خشم و انتقادات شدیدالحن برخی صحابه به پیامبر را در پی داشت و این پیمان صلح را باعث حقارت و شکست مسلمانان قلمداد کردند اما پیامبر آن را فتح بزرگ قلمداد کرد و حتی شان نزول سوره فتح پس از این صلح حدیبیه بوده است که باز برخی صحابه با شبهه افکنی عنوان کردند که این چه فتح و ظفری است که مانع اجرای حج شده است؟

توجه به صلح در کلام و رفتار ائمه کاملا مشهود و ملموس بوده است . یکی از اسناد معتبر تاریخ اسلام، نامه حضرت امیر به مالک اشتر می‌باشد که در آن ، حضرت به مالک می‌گوید: هرگاه دشمن تو را به صلح دعوت کند، که رضای خداوند در آن است، آن را

رد مکن و در سیره عملی آن حضرت و ائمه اطهار در تمامی جنگ‌ها، می‌بینیم که ایشان مکررا طرف مقابل را به صلح و سازش و راه راست رهنمود می‌سازد و آنگاه که در دشمن هیچ تمایلی نبود، ناگزیر به جنگ می‌شدند. در واقعه کربلا، امام حسین(ع) بارها سفیرانی می‌فرستد و به سرداران و لشگریان مقابل می‌گوید هیچ تمایلی به قتال و جنگ ندارد و آنها را به راه درستی دعوت می‌کند . در آیه ۶١ سوره انفال به پیامبر گفته شد ؛ اگر تمایل به صلح و سازش نشان دادند(کفار و دشمنان) تو هم چنین کن و با مطالعه سیره و رهنمودهای عملی و احادیث و حتی آیات قرآن، می‌توان دریافت که اسلام نه به صورت صرف ، طرفدار جنگ است و نه به هر صلحی تمایل دارد، بلکه اسلام تابع شرایط و منافع مسلمین است.

نظیر سرگذشت انچه در چهل سال اخیر بین ایران و ایالات متحده رخ داد، شاید از صدر اسلام تاکنون بی سابقه بوده است.

انواع جنایت ها همچون تحریم های بی سابقه، جنگ و ترور و تهدیدهایی که روان جامعه را تحت الشعاع خود قرار داد.

اینکه هر هفته یک لیستی از تحریم ها به اقتصاد ایران اوار شود، یک فاجعه ی روانی است که بر جامعه وارد میشود که معلول ان عصبانی شدن مردم در سطوح مختلف روابط خانوادگی و اجتماعی خود را بروز میدهد اگرچه ممکن است از نظر عملی دیگر تاثیر انچنانی بر اقتصاد نداشته باشد.

اینکه ایالات متحده با محوریت اوباما با ایران مذاکره میکند، تحریم ها برداشته میشود، گشایش ها و امید در جامعه ایجاد میشود و بعد  ترامپ از برجام خارج میشود و بالتبع، خسارتهای مالی و روانی شدیدی وارد میکند، و پس از ان بایدن قرار است دوباره به ان برگردد و مجدد گشایش و امیدی ایجاد کند، حال سوال مطرح است اگر دور بعد ترامپ یا شخصی مانند او مجدد کاندیدا شود و رای بیاورد چه اتفاقی قرار است بیفتد؟

محور اصلی مطلب این است که این شوک های مثبت و منفی خسارات صدچندان بیشتری به اقتصاد و روح و روان جامعه ایجاد میکند پس به نظر من یکبار برای همیشه باید با مذاکره ی مجدد، قوی و اصولی این مشکل را حل کرد تا شخص یا هر دولت احتمالی در اینده نتواند با رو کردن برگه فشار و شوک جدید را به ایران وارد کند و بهتر است تکلیف این موضوع در همین دولت روشن شود.

آخرین اخبار
پربازدید ترین ها